A Hotel Orion
szövetkezeti szálloda
Tagjainak és üdülési joggal rendelkező, nem tag Jogtulajdonosainak
érdekképviseleti honlapja


Tagi összefogással a korrekt, átlátható és eredményes üzemeltetésért
MENÜ

Hogyan nyúljunk le egy szállodát?

avagy tanmese a mások pénzén való gazdagodásról 

Előjáték

Keress egy közismert befektetési igényt és hozzá egy nem annyira közismert kiskaput! 

Gründolj egy komolynak tűnő társas vállalatot! Feltétlenül nézzen ki demokratikusnak, de nehogy már az legyen! Állj az élére és tedd meg jó embereidet vezetőnek, és ne feledkezz meg a megfelelő, teljesítménytől független javadalmazásotokról! 

Eszkábálj olyan működési szabályokat és feltételeket, hogy a vállalatba belépők egyedül semmit se tehessenek, össze pedig ne foghassanak! Legjobb, hogyha soha nem is látják egymást mind (részközgyűlés). A jogokat vond magadhoz (igazgatóság) vagy testáld patyomkin testületre (küldöttgyűlés), amit persze majd magad alakítasz. Minél zavarosabbak a hatáskörök és jogosultságok, annál jobb! Még az se baj, ha kicsit törvénysértő az egész. 

Vesd ki hálódat a gyanútlan kisbefektetőkre! Etesed meg őket a tartós befektetés, a fényes hozam és a professzionális szolgáltatás ígéretével! Ne kérj tőlük túl nagy összeget, épp csak annyit, amennyi még átmegy a célcsoport veszélyérzetének küszöbe alatt! 

Eszedbe ne jusson konkrét dolgot adni a beszedett pénzért, a céghez tartozás érzése (tagság) és egy semmire sem kötelező ígéret egy reménybeli lehetőségre (üdülőhasználati jog) bőven megteszi! 

Építsd meg a jövőbeli szállodádat, de még jobb, ha egy számodra jó megállapodással egy készet szerzel! Elvégre létrehozni valamit fárasztó és minek is, ha nem muszáj. Ha mégis belevágtál valamibe és nem klappolnak a dolgok, ereszd el a kezét, úgyse a te pénzed bánja (Hotel Merkur). 

A Játék 

Egyértelműsítsd, hogy befektetőidnek semmi köze a te játékodhoz! Emeld meg a használati díjakat, hogy eszükbe se jusson maguk használni vagy üzletelni vele. Ezzel a befektetésük piaci értékét is sikerrel vered le, ami a kivásárlásoknál még jól jön neked. Kegyesen vállald át tőlük az üzemeltetés nehéz és kockázatos feladatát. Továbbra se ígérj semmit, hiszen nem azért kapod a fizetésed, hanem csak úgy. 

Vedd üzemeltetésbe szép új szállodádat! Ügyelj a fokozatosnak látszó bevezetésre, nehogy már az elején sokat kelljen költsél a pénzsóvár befektetőidre. Remélem, mondanom se kell, hogy csak szolíd nyereséget mutass ki. Ha véletlenül túl jól menne az üzlet, kreálj máshol térülő költségeket! 

Egy idő után vess némi koncot a befektetőidnek, na nem azért, hogy jól érezzék magukat, csak azért, hogy ne lázongjanak. A hozamot is ehhez igazítsd. Ne vetemedj a banki kamatokat, vagy pláne a hivatalos inflációt meghaladó kifizetésekre. A tényleges inflációt pedig szádra se vedd. Ez persze ne akadályozzon abban, hogy magadat, mint gáláns nagybácsit állítsd be és ünnepeltesd. 

Automata pénzkereső rendszeredet érzékenyen tartsd karban. Eszedbe ne jusson cégformát váltani, mikor erre lehetőség nyílna! Módosítgasd az alapszabályt, emeld a taggá válás díjait, hiszen semmi szükséged szavazati joggal rendelkező zavaró elemekre. 

Köss szerződéseket a szálloda üzemeltetésével kapcsolatban, melyekkel egyrészt zavaros jogi helyzetet hozol létre, bebetonozod magadat és a haverjaidat, másrészt a bevétel jelentős részét is neked tetsző helyre tudod irányítani. Ne zavarjon, ha ehhez nincs jogköröd és felhatalmazásod, ezeket a birka befektetőket ez nem érdekli. Jó esetben nem is fogják megtudni. 

Gondoskodj folyamatosan arról, hogy a befektetőid bármely jogának a későbbiekben se legyen piaci értéke. Csökkentsd a hozamokat és növeld a használati díjakat. Legjobb, ha a befektetőid egyenként látják be, hogy itt számukra nem terem babér. Mivel úgysem tudják másnak eladni az általad mesterségesen elértéktelenített jogaikat, kénytelenek lesznek neked adni őket. Azért legalább névértéket adjál nekik, hiszen te minden kétséget kizáróan jó ember és korrekt üzletember vagy. 

Remélem, nem jut eszedbe saját pénzedet fordítani a jogok felvásárlására. Miért is tennéd, hiszen a működés hivatalosan közzétett eredményét sem osztottad ki befektetőid között, így a vállalatnak elég pénze van a visszavásárlásokra. A vállalat pedig a te hűbér-uradalmad, csak hűbéresi kötelezettségek nélkül. Nem vagy egy Napkirály, tehát hangosan ne mondd ki, de a vállalat te vagy! 

Ha már elég jogot vásároltál vissza, vállalatodba termelted és költségesítetted ezek hozamát is, itt az ideje, hogy átlépj a lenyúlási fázisba! 

A Lenyúlás 

Mutass ki csökkenő bevételeket és eredményt! Nem árt, ha van a közelben egy kis válság, amire lehet hivatkozni. A valós működés tartalékainak feltárásával és kihasználásával ne töltsd a drága idődet! 

Ne fizess befektetőidnek semmit, hiszen mindenki láthatja, milyen rossz a helyzet. Meg fogják érteni, mást úgysem tehetnek. 

Csinálj úgy, mintha szállodádat máshonnan finanszíroznád, mutass ki külső, de legalább belső adósságot, később majd jól jön. 

Pár hozam nélküli év után befektetőid elfáradnak, elfásulnak, érdektelenné válnak és lemondanak a pénzről. De ami még jobb, a reményről is. Ez pedig kitűnő lehetőség neked. 

Fenyegesd meg őket, hogy a veszteséget – mely természetesen tőled függetlenül létező, objektív valóság – nekik kell majd fizetni, hacsak nem döntenek okosan. Értsd: adják oda a szállodájukat valakinek. Hogy kinek, meg hogy hogyan, azt majd te mondod meg. Nem akarnak fizetni és reményvesztettek, tehát megalázó feltételekbe is belekényszeríthetők. 

Csinálj egy részközgyűlést, nem kell rendkívülit, mert az gyanús. Rendezz egy jelenlévők által nem érhető szavazást, nem baj ha amatőr és jogsértő, sőt még jobb is. Szerezz egy körül nem írt felhatalmazást valamire, ami bérbeadásról vagy eladásról, vagy valami ilyesmiről szól, lényeg hogy később hivatkozhass valamire. Ügyelj rá, hogy a jegyzőkönyv hetek múlva készüljön, akkor már senki nem emlékszik pontosan, úgyhogy azt írsz le, amit akarsz. 

Írj ki meghívásos pályázatot a szálloda eladására vagy bérbeadására. Ne rettenj attól, hogy felhatalmazásod nem terjed ki rá. Legjobb, ha üzleti holtszezonban, például augusztusban teszed ezt, rövid határidővel, és ezen belül is késve küldd ki a felhívást. Preferált vevőd úgyis teljesen képben van. Ne sokat fáradozz a szakmailag helyes pályázati kiíráson és lebonyolításon, hisz az egész úgyis csak parasztvakítás. Eszedbe ne jusson ajánlatbontást tartani az ajánlattevők meghívásával, mert a végén még kiderül, melyik ajánlat ténylegesen mikor és milyen tartalommal érkezett. 

A pályázatról bőven elég, ha te magad írsz egy összefoglalót. Nem baj, ha nem az ajánlatok lényege szerepel benne, sőt jobb, ha preferált vevőd ajánlatát fényezed vagy előnyösebbre módosítod kicsit, a többit meg negligálod. 

És most fel, szavazásra! Rendszered része az írásbeli szavazás intézménye. Hol is lehetne jobban kipróbálni, mint a szálloda eladásának sokadrangú kérdésében! Birka befektetőid úgyis megszavaznak mindent, ha egy kis gyors pénzt remélnek! Még az se baj, ha a szavazási felhívás és a szavazólap nem felel meg az alapszabálynak.

Ne vetemedj arra, hogy az ajánlatokat teljes terjedelmükben közlöd befektetőiddel. Meg kell azokat kímélni minden felesleges izgalomtól. Egyértelmű információkkal se fáradozz, jó lesz az irányított összefoglalód is. Arról pedig végképp ne szólj, hogy mennyi pénzt is kapnak befektetőid az egyes konstrukciókban. Még a végén a maguk javára döntenének, nem a tiédre. A pénzt meg majd te szétosztod, ez eddig is jól ment. 

Ne küldd ki tértivevényesen a szavazó lapokat! Abból esetleg kiderülne, hogy nem mindenkinek küldtél vagy nem mindenki kapta meg. A százalék-számításnál még jól jöhet ez. 

Ne kérd, hogy a szavazók tanúkkal hitelesítsék az aláírásukat. A végén még okiratnak minősülne és nem tehetnél vele azt amit akarsz. 

Ne kérd, hogy a szavazatokat tértivevényesen adják fel a tagok! Ebből esetleg kiderülhet, ha neked nem tetsző szavazatokat eltüntetnél! De válaszborítékot se küldj, ez a rezignált tagság egy részét remélhetőleg távol tartja, így a te köröd szavazatai nagyobb részt tesznek majd ki. 

Végül is tök jó ez a szavazás. Csak kicsit 50 % fölé kell belőni a beérkező szavazatok számát, hogy kvázi érvényes legyen, és ezen belül 50% fölé kell tornászni a neked tetsző szavazatokat. 25% szavazat pedig csak megszervezhető érdekkörön belül, nemde? 

Ezután nincs más dolgod, mint az elvárt eredményt jegyzőkönyvezni és kiküldeni a tagságnak, hadd szokják a gondolatot, hogy ennyi volt, elment a hajó. Ja, és ne feledd el jól eldudni a szavazó lapokat, nehogy valakinek eszébe jusson utólag vizsgálódni. 

Végjáték 

Megvolt a remek kis szavazás, mindenről a befektetőid döntöttek, te mosod kezeidet. Itt az idő a még hátralévő, pár apró technikai lépés megtételére. 

Mire valók a küldöttek, kapd hát őket elő és felelősen döntesd el velük, amit te már jóelőre eldöntöttél. Hogy mit is? 

Eladás lesz, semmi más. Az ár annyi lesz, amit gondoltál, és akkor folyik be, amikor gondolod. 

A bevételt – majd ha valamikor lesz – csökkented az alábbiakkal:

–        Eddigi működési veszteségek

–        Az átadásig várható további veszteségek

–        A külső és vállalaton belüli belső tartozások

–        Az általad kreált üzemeltetési jogok és kötelezettségek megváltása

–        Az eladáshoz kapcsolódó költségek

–        Minden, ami még eszedbe jut 

Mivel mindez az előrelátó és gondos munkád következtében bizonylatolva van vagy lesz, nem lesz nehéz az eladási ár nagy részét ezeken a címeken levonni és eltüntetni vagy a hűbér uradalmadon belül tartani. 

A fennmaradó összeg jó részét még vedd el a befektetőid ki nem fizetett pénzén szerzett, vállalati tulajdonú jogokra hivatkozva. Ne feledd, a vállalat te vagy, minden forint, amit visszatartasz, a tiéd. Majd később elrendezed ennek a pénznek a sorsát is, például újabb „veszteséget”, „költségeket” finanszírozol belőle. 

Ha még valami maradt a vételárból, akkor azt esetleg kioszthatod a befektetőid között. De ne siess, nem olyan sürgős. Ráér mondjuk a következő évben, az üzleti év zárását követően. De még jobb, ha a vételár szakaszosan folyik be, akkor még később kell fizetned. 

Lényeg, hogy a szállodádat végre mielőbb birtokba vehesd, és ezzel elnyerd jól végzett munkád megérdemelt jutalmát. De vigyázz, nehogy a turisztikai holtszezon előtt vedd át a szállodádat, ennek a nyűgét még hagyd meg az elszámolás előtti rendben. 

Végezetül, ha valakinek ez az egész nem tetszik, bátran beperelhet. Majd a cég pénzén fizetett ügyvédek kimosnak. Ha meg mégse sikerülne, bármikor újra kezdheted. Már ha hagyják. 

 

Budapest, 2012. október 25.                                                              Kolbe Tibor

                                                                                                  realista mesemondó

 

P.s.: A fenti kis írás papírra vetése óta eltelt több mint egy év további érdekes adalékokkal szolgált a történethez. Folytatása következik? Nem, ha nem muszáj...

 

                                                                                                 

 

 

Menü

Szavazás

Ön mit tartana megfelelő tiszta hozamnak egy üzletbe történő, fedezettel garantált pénzügyi befektetés esetén?
Haladja meg a jegybanki alapkamatot
Nem kell hozam, csúnya dolog másokon élősködni
Legyen legalább 5%, ez 20 éves megtérülés
Haladja meg a banki lekötött betét átlagos kamatát
Fogalmam sincs, mennyit gondoljak
Egészen másképp gondolkozom
Legyen legalább 20%, ez 5 éves megtérülés
Legyen legalább 10%, ez 10 éves megtérülés
Érje el az átlagos hitelkamatot - ha nem, finanszírozzon inkább a bank, ha akar
Asztali nézet