A Hotel Orion
szövetkezeti szálloda
Tagjainak és üdülési joggal rendelkező, nem tag Jogtulajdonosainak
érdekképviseleti honlapja


Tagi összefogással a korrekt, átlátható és eredményes üzemeltetésért
MENÜ

Részletes ismertető 

Tisztelt Tag, tisztelt Jogtulajdonos! 

Engedje meg, hogy megosszunk Önnel néhány gondolatot és információt, melyek elősegíthetik az Orion egységgel kapcsolatos döntését. 

A szálloda évek óta papíron veszteségesen működik annak ellenére, hogy mind a szállodai, mind a szövetkezeti menedzsment egész jól megél belőle. Nem zavarja őket az sem, hogy a szálloda létesítésére pénzüket összeadó Tagok és utódaik évek óta egy fillérrel sem részesülnek a működés bevételeiből, azaz a szövetkezetnek hasznosításra átadott jogok kiaknázásából. Sőt az igazgatóság tagjai részéről nem egy esetben elhangzott, hogy úgymond a Tagok már annyi térítést kaptak, hogy a befektetésük rég megtérült. Ez egyszerűen nem igaz, de egyébként is, arcátlan és felháborító hozzáállás a javainkat üzemeltető, használó, és abból élő vezetőség részéről, akiknek megbízóik, a Tagság érdekeit kellene szolgálniuk. 

Bizonyára ismert Ön előtt is, a 2012. májusi botrányos részközgyűlésen az igazgatóság kezdeményezte a szálloda bérbeadására vagy eladására vonatkozó döntést, szerencsére sikertelenül. A részközgyűlést követően – annak határozataival ellentétesen – a cég vezetősége a nyilvánosság kizárásával, zárt körben, a minimális formai és tartalmi követelmények mellőzésével „ajánlatokat” kért be az Orion szálloda bérbe/üzemeltetésbe adás vagy eladás útján történő „hasznosítása” ügyében. 

Már a részközgyűlésen is nehéz volt szabadulni a gyanútól, hogy a Szövetkezet vezetőségének eltökélt célja a szálloda előre eltervezett lenyúlásának végrehajtása, a pótbefizetés fenyegetésével megtámogatva. Mint az később kiderült, már 2012. május 2-án (!) az ügyvezetés részvételével megalakult egy Hotel Orion Kft. nevű cég, melynek székhelyét meglepő (?), de mindenképp jogsértő módon magába az Orion szálloda Döbrentei utcai épületébe jegyeztették be. Sejthető, hogy milyen céllal alakult is ez a cég. Valóban, az Orion Kft. tett is ajánlatot a szálloda üzemeltetésére és vételére. A vételi ajánlat, bár nem a legmagasabb összegről szólt, a beadási határidő után azt egy levélben a többi ajánlati ár fölé emelték, melyet az elnök rövid úton nyugtázott is. 

A nyílt, piaci megméretés nélkül begyűjtött ajánlatokat – sajátos nézőpontból kivonatolva és elferdítve – levélben „tájékoztatták” a Tagságot és Jogtulajdonosokat, írásbeli szavazást hajtottak végre, majd annak általuk vélt „eredményét” határozatba foglalták. 

Ezen határozat, azon kívül, hogy az Orion szállodában érdekelt Tagság és a Jogtulajdonosok alapvető érdekeivel ellentétes, annak jogalapját, tartalmát és formáját illetően is jogsértő. Ezért annak megsemmisítését, ezen belül azonnali felfüggesztését kértük a Törvényszéktől. A 2013. július 5-i első tárgyaláson a Törvényszék a határozat végrehajtását fel is függesztette, és a következő tárgyalást december 6. napjára tűzte ki. De fontosabb, hogy emellett kötelezte a szövetkezetet a Tagok nevét és címét tartalmazó jegyzék 15 napon belül történő átadására. 

A tagjegyzék kiadását már korábban is kértük, de azt a szövetkezet rendre megtagadta. Most azonban végre lehetőségünk nyílt volna a Tagsággal való közvetlen kapcsolatfelvételre, a valós helyzet ismertetésére, közös érdekeink tényleges egyeztetésére és érvényesítésére. 

Sajnálatos – de a szövetkezet vezetőségének eddigi ténykedése ismeretében egyáltalán nem meglepő módon – a tagjegyzéket a törvényszéki kötelezés ellenére magától a szövetkezettől nem kaptuk meg. A szövetkezet jogásza az adatvédelmi törvényre, a „Tagság érdekeire” való hivatkozással szabotálta a Tagok és Jogtulajdonosok elérhetőségének kiadását, mintha mi éppenséggel valamiféle zaklatásnak akarnánk kitenni Önt, Önöket. 

Bár a Törvényszék kötelezésének az igazgatóság nem akart eleget tenni, helyette – rögvest a per első és számunkra kedvező tárgyalását követően – nagy sietve részközgyűlést hívott össze. Erre bennünket, felpereseket elfelejtettek időben meghívni, a jegyzőkönyvét és a határozatokat pedig többszöri kérésünk ellenére sem adták ki. Mint utóbb kiderült, a vezetőség a rendkívüli részközgyűlést – gondosságot mímelve és megpróbálva elébe menni a folyamatban lévő pernek – az általunk kifogásolt határozat megsemmisítésére használta fel. 

További adalék az igazgatóság ügyködésének megítéléséhez, hogy bár a Kormánynak a Várbazár felújítására vonatkozó határozata már 2011 nyarán megszületett, az ominózus 2012-es részközgyűlésen még az épület el-értéktelenedésével kampányoltak az eladás mellett. Csak a 2013-as nyári részközgyűlésen hangoztatták hirtelen, hogy a Várbazár felújítása miatt úgymond megváltoztak a piaci körülmények, emiatt nem sürgős már az eladás, illetve emiatt semmisítendő meg a perelt határozat. 

Bár erre semmilyen részközgyűlési felhatalmazása nem volt, annak hiánya nem tartotta vissza az igazgatóságot, hogy tavaly ősszel, még mielőtt december 6-án a Törvényszék második tárgyalást tart, újabb írásbeli szavazást kezdeményezzen a „hasznosításról”. A kínos igyekezetet mutatja, hogy korábbi kifogásaink alapján megpróbáltak formailag jogszerű szavazást indítani, de sajnos – vagy inkább szerencsére – most sem teljes sikerrel. 

Egyetlen, az igazgatóság által felkínált alternatíva sem egyezik az Orionos Tagság és Jogtulajdonosok érdekével. Az igazi, megoldást jelentő lehetőségek szóba sem kerültek. Ezen felül változatlanul fennáll a szavazás jogalapját és tartalmát érintő törvénysértés. 

Ez a második, az elsőhöz hasonlóan célzatosan irányított, érdemi információkat és valódi alternatívákat nélkülöző „szavazás” „eredményét” az igazgatóság immár nem maga próbálta határozatba foglalni, hanem erre a jól bevált küldöttgyűlést használta ki. Ott pedig, mint azt Ön is tudja, a Hévízi és Agárdi egységgel szemben elenyésző kisebbségben vannak az Orion küldöttei, azok is részben igazgatósági tagok, így a számunkra sérelmes határozatok meghozatala finoman szólva is várható volt. 

Tehát most november 23-án megszülettek azok a határozatok, melyről valószínűleg Ön is értesült. 

Számunkra immár egyértelmű, hogy a történtek, a szavazások és az egész eljárás valószínű oka súlyos felelőtlenség és dilettantizmus, vagy célja a cégvezetés önös elképzeléseinek véghez vitele, az egykori befektetők és utódaik kisemmizése, a teljes felelősségnek a Tagságra, illetve a küldöttekre való testálása mellett. 

A határozatok törvénysértő voltát részletesen itt nem taglalnánk, ezt ügyvédeink részletesen megteszik. 

Tulajdonképpen örülni is lehetne, hogy felmerült a pótbefizetés és a használati díj gondolata, hiszen ez azt jelenti, hogy a szövetkezetnek sok pénze van. Számunkra egyértelmű ugyanis, hogy a korábban névértéken visszavásárolt és így a szövetkezet saját tulajdonában álló üdülési jogok után a szövetkezet is be kell fizesse mindkettőt, tehát kb. 40 millió bevétel 2014-re már fix, nem is kell hozzá szállóvendég! De gyanítjuk, hogy a vezetőség nem pont így gondolkodik. 

Csak apró további kérdés, hogy ha a Jogosultak 2014-ben már „nem ajánlhatják fel hasznosításra” üdülési jogaikat, és így kötelesek használati díjat fizetni, akkor kinek a jogán üzemeltet szállodát a szövetkezet? Az esetleg meg nem fizetett használati díjat utólag persze követelheti, de az üdülési jog alapjául szolgáló szobákat nem adhatja ki másnak. Vajon a szövetkezet átáll a Tagok befizetéseiből való nyerészkedésre, és az üres szálloda őrzésére? Vagy a „saját” jogainak hasznosítására hivatkozva (ami mellesleg a mienkéhez hasonló használati jog, tehát nem felajánlható, illetve a szövetkezetnek is fizetnie kell utánuk saját magának) sutyiban keres a tagok üres szobáin is? Ki tudja… 

Egy dolog biztos. A küldöttgyűlés felhasználásával többséginek feltüntetett – egyébként többszörösen és súlyosan jogsértő – két határozat egyértelmű üzenet: ha az Orionos Tagság nem úgy táncol, ahogy fütyülnek, akkor duplán fizessen – de a szállodát akkor is lenyúlják. 

Már ha hagyjuk! 

Szerencsére a 2013 december 6-i második pertárgyaláson a Törvényszék a szövetkezet által részére átadott tagjegyzéket nekünk, felpereseknek is kiadni rendelte. Így végre-valahára lehetőségünk van a Tagokkal és Jogtulajdonosokkal, így Önnel is felvenni a kapcsolatot. 

Javasoljuk, hogy ha nem kívánja jogait ingyen átengedni másoknak – sőt még nem keveset fizetni is azért, hogy valaki a javainkat ingyen használhassa – vagy pedig alamizsnáért megválni az Orion szállodában meglévő érdekeltségétől, akkor fogjunk össze a jogos érdekeink védelmében. 

Először is, az igazgatóság félrevezető csúszatásával ellentétben nem csupán a határozat vélelmezett kézbesítésétől (?!) számított 30 napon belül, hanem a lakásszövetkezetekre vonatkozó eltérő szabályozás szerint a tényleges kézbesítéstől számított 60 napon belül, legalább február 3. napjáig megtámadható határozatokat ezen jogvesztő határidőn belül per alá vonjuk, egyidejűleg kérjük a határozatok azonnali felfüggesztését a per lezárultáig, mert ellenkező esetben az igazgatóság immár tényleg azt tesz, amit akar. 

A Lakásszövetkezetek Országos Szövetségével egyetértésben többünknek az a határozott véleményünk, hogy a kialakult helyzetben a Tagság érdekét kizárólag az Orion egységnek a Napsugár Üdülő- és Lakásszövetkezetből való kiválása és a jelenlegi vezetés leváltása, az üzemeltetés átszervezése szolgálja. Ez az egyetlen módja annak, hogy a gazdálkodás tiszta és átlátható legyen, illetve hogy valódi döntést lehessen hozni a jelentős értéket képviselő ingatlan és kapcsolódó jogaink hasznosításáról. 

Ez a ház a jelenlegi hű(tlen)béruradalom helyett számos más módon is működhet az Ön megelégedésére is. Veszteség termeléséhez nem kell az azt létrehozó üzemeltetőt még külön meg is fizetni. Ehelyett a ház – normális üzemeltetés mellett – jelen formájában is termelhet jelentős bevételt, nyereséget. 

Ezért megfontolandó, hogy milyen intézkedésekkel lehet elérni, hogy a szövetkezet a kiválásig se tehessen a Tagság részére hátrányos lépéseket. Ezekhez szintén az Ön egyetértése, jóváhagyása szükséges. 

Például többségi, ezért nehezen kikerülhető javaslat tehető a szálloda azonnali, jól fizető üzemeltetésbe adásra – hiszen végtére is korábban a Tagság e mellett foglalt állást – vagy végső esetben a szálloda bezárására, hiszen így a kiválásig a költségek csak az őrzésre szorítkoznak majd. Ez messze alulmúlja az igazgatóság által „bölcs” előrelátással elrendelt használati díj és felújítási hozzájárulás összegét. Mely felújítási hozzájárulás persze jól szolgálná a lenyúlt szállodának a Tagság költségén való kistafírozását, de ezen felül már csak azért is arcátlan, mivel az évek óta elmaradt hasznosítási díjak visszatartásának egyik magyarázata épp a folyamatos ráfordítás szükségessége volt. 

A fő cél, a kiválás, továbbá eltérő üzemeletetés kérdésében a Szövetkezeti törvény, a lakásszövetekre vonatkozó külön szabályok és az Alapszabály szerint kell eljárni. 

Az Alapszabály értelmében a Tagság – esetünkben az Orion szállodában, mint önálló létesítményben érintett Tagság – 10%-a kezdeményezhet (rész)közgyűlést bármely kérdésben és napirenddel. Ekkor az igazgatóság össze kell hívja a részközgyűlést, ha nem teszi, a felügyelőbizottságnak kell ezt végrehajtania. Ugyanakkor az érintett Tagok 2/3 részének egyetértésével dönthet a kiválásról, méghozzá a szövetkezet közreműködése nélkül. Bármely módon jön is össze a Tagság, annak kiválási döntését követően a szövetkezet nyilatkozik a kiválni kívánó körzet, jelen esetben az Orion egység esetleges tartozásairól, mert ezek megfizetése a kiválás feltétele. Tudomásunk szerint a tartozás – ha egyáltalán van – nem éri el a most kivetett sarc értékét, tehát mindenképpen jobb befektetés erre pénzt szánni, még akkor is, ha ez a nem várt kötelezettség valóban előáll. Az elszámolás és kiválás néhány hónapot vesz igénybe, és a kivált egység alakuló taggyűlésével zárul. Ezen lehet egyszerű többséggel új, valóban demokratikus alapszabályt elfogadni, dönteni a működést érintő kérdésekben és ehhez szakértő vezetést választani. 

Az Ön támogatására mind a javasolt kiválás végrehajtásához, mind – ha ez kényszerűen szükséges – a részközgyűlés összehívatásához szükség van. Nyilvánvaló, hogy kiválási törekvésünk csak a szavazásra jogosult Orionos Tagok 2/3-os többsége esetén lehet eredményes.

Az Orion szállodában mintegy 700 kéthetes üdülési jog van. Ebből maga a szövetkezet el sem adott, vagy nevetséges áron „visszavásárolt” kb. 300 jogot. Szerencsére a szövetkezetnek, mint önmagában nem Tag jogtulajdonosnak nincs szavazata. Tudomásunk és a Tagok listája szerint a kb. 400 jog mintegy 300 személy birtokában van. Ezen belül a szavazati jogú tagok száma általunk nem ismert, mivel a jogtulajdonosok egy része nem Tag és a lista ezt nem tartalmazza. Tehát becslésünk szerint legalább 200 Tagnak kell egyetértenie abban, hogy a kiválás a megoldás. 

Természetesen egy kényszerű, kisebbségvédelmi jogi eljárásban a nem Tag jogosultak véleménye is sokat nyom a latban. Így mind a Tag, mind a nem tag Jogtulajdonosok aktív részvételére feltétlenül szükség van, ha valóban változást szeretnének. 

Abban az esetben, ha alacsony részvétel vagy szavazati arány miatt nem tudnánk a kiválásról dönteni, a szövetkezet vezetőségét kellene formális részközgyűlés összehívására szorítani, sokkal rosszabb esélyekkel. Bár nem hisszük, de tartunk tőle, hogy az igazgatóság megpróbál akadályt gördíteni a Tagság által kezdeményezett ügydöntő részközgyűlés összehívása elé is, például arra hivatkozva, hogy szerintük a teljes szövetkezeti Tagság 10%-a lenne jogosult részközgyűlést összehívni. Ezért a kiválás támogatásától függetlenül is nagyon fontos az Ön részvétele, hisz nyilvánvaló többség esetén talán nem ütközünk közvetlen ellenállásba. A részközgyűlés összehívása érdekében – szükség esetén – a Felügyelő Bizottságot is be kívánjuk vonni, hiszen jogsértés esetén annak tagjai is teljes magánvagyonukkal felelnek. 

Jelzem, hogy mind a Taggyűlés napirendjét, mind a jövőbeli működést illető technikai és személyi kérdésekben van konkrét javaslatunk, de ezt egyrészt a Tagság és a Jogtulajdonosok érdekében csak a Taggyűlésen tartjuk célszerűnek ismertetni. Természetesen örömmel vennénk, ha addig is bármely, az Orion szálloda jövőjét segítő gondolattal, javaslattal segítené munkánkat, a közös cél elérését. 

Céljainkat nyilatkozat tervezet formájában fogalmaztuk meg, mivel írásbeli szavazást ebben az ügyben nem lehet kezdeményezni. Természetesen lényeg a Taggyűlés, és az ottani szavazás. Emellett a kiválás menetének kontrollálására, a szövetkezettel való kapcsolattartásra intéző bizottságot javasolunk felállítani. 

Végezetül jelezni szeretnénk, hogy a Taggyűlés jó lehetőséget ad az üdülési jogaink tényleges értékének, a lehetséges üzemeltetési formáknak – nyilvános verseny eredményeként – elérhető hozamának a bemutatására annak érdekében, hogy a jövőre nézve megalapozott döntések születhessenek, immár az önálló szövetkezet keretein belül. Emellett megfontolható más, jóval kisebb költséggel fenntartható társasági forma bevezetése is a későbbiekre nézve. 

Jelen levelünket költség-takarékossági okokból első körben egyszerű postai levélként adjuk fel azon Tagtársainknak, akinek a közvetlen elérhetőségét (telefonszámát vagy e-mail címét) még nem tudjuk. Azokat, akikkel esetleg nem tudjuk a kapcsolatot első körben felvenni, ajánlott/tértivevényes levélben vagy személyes megkereséssel fogunk próbálkozni. Kérjük, hogy amennyiben teheti, adja meg e-mail címét, esetleg telefonszámát a későbbi bizalmas és mégis hatékony kapcsolattartás érdekében. 

Megítélésünk szerint a jelen, nyilvánvalóan közös érdekvédelmi ügyben a kapcsolatfelvételhez szükséges legszükségesebb adatok nem esnek az adatvédelmi törvény hatálya alá, és mi magunk sem vagyunk adatkezelők vagy válunk azzá. Mégis kijelentjük, hogy sem a folyamatban lévő per bizonyítási eljárása során a Törvényszék által részünkre kiszolgáltatott adatait, nevezetesen nevét és lakcímét, sem egyéb, Ön által esetleg önként megadott adatot más célra nem használunk, a perek vagy közös érdekérvényesítésben közvetlenül részt vevő személyek kivételével másnak nem szolgáltatunk ki. Az adatokat a most kezdeményezett érdekvédelmi eljárás lezárultával, annak eredményétől függetlenül, megsemmisítjük. Kijelentjük továbbá, hogy az Ön elérhetőségein csak a legszükségesebb tájékoztatást vagy felhívást közöljük Önnel. Az ügyben keletkezett és rendelkezésünkre álló hivatalos és közérdeklődésre is számot tartó iratokat egy, az ügynek szentelt önálló honlapon is (www.orion.ewk.hu) visszamenőlegesen és folyamatosan igyekszünk közzétenni, annak érdekében, hogy ezen iratok bárki számára megismerhetők legyenek, ugyanakkor a személyes megkeresés, kapcsolatfelvétel minimális maradhasson.

 

A Taggyűlésen való feltétlen megjelenését kérve, megfontolt döntését, fáradozását előre is köszönve

Tisztelettel:

(Bohner András)

tag, küldött – Orion egység

(Kolbe Tibor)

Kolbe Tiborné tag meghatalmazottja

 

 

 

 

 

Menü

Szavazás

Ön mit tartana megfelelő tiszta hozamnak egy üzletbe történő, fedezettel garantált pénzügyi befektetés esetén?
Haladja meg a jegybanki alapkamatot
Nem kell hozam, csúnya dolog másokon élősködni
Legyen legalább 5%, ez 20 éves megtérülés
Haladja meg a banki lekötött betét átlagos kamatát
Fogalmam sincs, mennyit gondoljak
Egészen másképp gondolkozom
Legyen legalább 20%, ez 5 éves megtérülés
Legyen legalább 10%, ez 10 éves megtérülés
Érje el az átlagos hitelkamatot - ha nem, finanszírozzon inkább a bank, ha akar
Asztali nézet