Jegyzőkönyvi emlékeztető
készült 2014. február 23-án (vasárnap) 14.30 órakor
a Napsugár Üdülő- és Lakásszövetkezet Orion egységének
tagértekezletéről
(1097 Budapest, Könyves Kálmán körút 12-14. Lurdy-ház rendezvényterem)
Jelen vannak: csatolt jelenléti ív szerint (61 tag személyesen és 39 tagi megbízás).
Farkas Tamás, a Napsugár Üdülő- és Lakásszövetkezet Orion használati jogú tagja a kiválást eredménytelennek minősítő részközgyűlésen jelen lévő Napsugár Üdülőszövetkezet Orion egysége tagjainak és használati jogosultjainak javasolta, hogy a jelenlévők a kíválási határozathozatali lehetőség elvetésével ne fejezzék be az összejövetel munkáját, hanem két beterjesztendő napirendi pont tekintetében foglaljanak állást. Javasolta továbbá, hogy a tagértekezlet ajánlásainak eredményessége érdekében mindenekelőtt fogadják el személyét levezető elnöknek, a jegyzőkönyv vezetésével bízzák meg a jelenlévő dr. Koszoru István ügyvédet, aki az értekezleten elhangzottakat hangfelvétel alapján rögzíti és a jegyzőkönyvi emlékeztető hitelesítésével bízzák meg az alábbi két budapesti Napsugár Üdülőszövetkezet Orion egység tagjait: Köbliné Kiss Erzsébetet és Juhász Ágnest.
Más javaslat nem hangzott el, így a jelenlévő egyhangúan (100 szavazattal) megválasztották a tagértekezlet levezető elnökének Farkas Tamást, a jegyzőkönyvi emlékeztető összeállítójának dr. Koszoru István ügyvédet és a jegyzőkönyvi emlékeztető hitelesítőknek Köbliné Kiss Erszébet és Juhász Ágnes szövetkezeti tagokat.
A továbbiak tekintetében indítványozta, hogy a jelenlévők járuljanak hozzá, hogy a tagértekezletről hangfelvétel készüljön. A szavazásra bocsátott kérdésben a jelenlévő szövetkezeti tagok egyhangúan (100 szavazattal) egyetértettek a hangfelvétellel.
A levezető elnök indítványozta, hogy a tagértekezlet az alábbi két napirendet tárgyalja meg:
A tagértekezlet a napirendekre vonatkozó szavazás során egyhangúan (100 szavazattal) az előterjesztett napirendeket elfogadta.
Hozzászólások:
Dr. Járfás László, a Napsugár Üdülőszövetkezet küldöttgyűlésein és a küldöttgyűléseket megelőző részközgyűléseken mindig is élénk, a gazdálkodást érintő viták voltak, aminek az lett a következménye, hogy egy idő után a vitát kezdeményezők meghívót sem kaptak az összejövetelekre. Ez eleve minősítette a szövetkezet vezetését. Küldöttnek ajánlotta Farkas Tamás tagot.
Takács Tibor, álláspontja szerint nagyon sok tagtól visszavásárolta a szövetkezet a használati jogot, azonban ezeknek a visszavásárlásoknak sem a fedezete, sem a további sorsáról kellő tagi tájékoztatás nem történt, legalábbis tudomása szerint. Korábban parkolási lehetőség címén is volt befizetési felhívás, ennek a sorsáról sem történt visszajelzés. Elvi alapon lehetségesnek tartaná az eladást, de semmiképpen sem abban a formában, ahogyan az igazgatóság eddig azt megvalósíthatónak tervezte és azt intézte.
Juhász Ágnes, mint alapító tag úgy látta és ez a véleménye is, hogy könnyelmű és felelőtlen gazdálkodást végzett és végez ma is az igazgatóság, személy szerint alkalmatlannak tartja a vezetést. Fel kell hívni az agárdi és a hévízi egység tagjait is a jelenleg folyó gazdálkodási anomáliákra és együttesen lenne célszerű a javító gazdálkodás irányába lépéseket tenni. Megerősítette, hogy a tagság információval való ellátása nem kellően érvényesül.
Serényi Pál, megköszönte a mai gyűlés összehívásának kezdeményezését, megvalósítását és fenntartotta azt az elvi lehetőséget, hogy egy valós tagjegyzék alapján talán még a mai részközgyűlés is jogosult lett volna dönteni. A jelenlévő ügyvédtől arra kért választ, hogy várható-e a keresetlevél alapján felfüggesztő határozat a tavaly novemberi küldöttgyűlési határozatokkal kapcsolatban. Személyesen dr. Járfás Lászlót ajánlotta küldöttnek.
Miskolci László, az iránt érdeklődött, hogy a ma működő küldöttgyűlés Orion küldöttei jelen részközgyűlésen részt vesznek-e, az igazgatóság képviselteti-e magát? Álláspontja szerint a tagnyilvántartás mindenkor nyilvános és az a tagok részére adott esetben kiadható és ennek alapján a valós, tényleges taglétszámnak ismertnek kellene, lennie.
Stefán Ádám, szívesen vállalkozna küldött tisztségre, de csak akkor, ha nem küldöttnek, hanem tagi képviselőnek neveznék. Álláspontja szerint, ha nem legális képviselőként járnak el a küldöttek és nem, mintegy 30 tagot személyesen is képviselő és kapcsolattartást is vállaló képviselőként lépnek fel és nem erre vállalkoznak, akkor gyakorlatilag a régi szisztéma fog a továbbiakban is működni. Nagyon régóta vett részt az üdülőszövetkezet működésében, számos mai vezetőnek az alkalmazásában is annak idején közreműködött, mint műszaki vezető. A tagnyilvántartással kapcsolatban jelezte, hogy egy időben ő is kérte a tagi névsort, amire azt a jogászi választ kapta, hogy a tagnévsort nem lehet kiadni.
Harangi Károly javasolta, hogy a tagi hozzájárulást fenntartással vagy bónusszal kellene befizetni és vele párhuzamosan az igénybevételre vonatkozóan az agárdi vagy a hévízi egységre is ki lehetne terjeszteni. Egyidejűleg közölte, hogy ő személy szerint megkapta a jelenlegi Orion küldöttnévsort. (Bóhner András, Megyesi Gábor, Metz Zoltán, Molnár Tibor, Szekeres Lajosné, a hatodik név nem volt érthető).
Hámori György, Álláspontja szerint a küldöttekkel szemben nem megalapozott egy érdemi elvárás, mert tudni kell azt, hogy az Orion egység küldötti aránya elhanyagolható az agárdi és a hévízi küldötti létszámmal szemben, pontosan a jelentősen magasabb agárdi, hévízi taglétszámra tekintettel. Ugyanakkor kritika illeti a döntéshozókat annak nem kellő hangsúlyozásában, hogy nagyon értékes körzet lesz az Orion szálló városnegyede, hiszen a jelentős fejlesztések, fürdőkorszerűsítések felértékelik a szállodai pozíciót. Szükségesnek tartotta a tagság részére egy a jelenlegit kibővítő, átfogó és kellő tájékoztatás érdekében ötéves részletekbe menő, pénzügyi gazdálkodási elszámolás közzétételét, kiemelten az egyes egységek egymás közti kölcsöneinek igénybevételére és a kölcsönök cél felhasználása, visszafizetése tekintetében.
Köbliné Kiss Erzsébet, számviteli szempontból értékelte a küldöttgyűlési elszámolásokat és megerősítette, hogy az elszámolásokat a többségi küldötti aránnyal fogadták el, így a kisebbség, még ha meg is szólalt, alulmaradt a döntéshozatalnál. Nem könnyű feladat az elszámoltatást ma kezdeményezni ezekre a szempontokra is figyelemmel. Küldöttnek ajánlotta Bohner András és Farkas Tamás tagokat.
A felvetett hozzászólásokhoz a levezető elnök az alábbi kiegészítéseket fűzte:
A hozzászólásokból egyértelműen arra lehet következtetni, hogy kezdeményezni indokolt a teljes körű tagi információ érdekében az elmúlt ötéves időszakra vonatkozó részletes gazdálkodási kimutatást, az egységek közti elszámolások részletezését és azok értékelését. A taglétszámmal kapcsolatban elhangzott vitákra részleteiben nem tért ki, miután a jelenleg hiteles taglétszámra vonatkozó jegyzék tekinthető mérvadónak. A tagi hozzájárulás befizetésénél megerősítette, hogy van kockázata a befizetés visszaigénylésének, abban az esetben, ha a bíróság a keresetlevél alapján érvényteleníti a küldöttgyűlési határozatot, ezt azonban mindenkinek egyénileg kell mérlegelnie. Az Orion egység küldötti létszám valóban alacsony a teljes össz-küldötti létszámhoz képest, azonban hangsúlyozni szükséges a meghatározó tagi képviselet jelentőségét és az ott elhangzó véleménynyilvánítás fontosságát. Megjegyezte, hogy számos felvetésre csak a szövetkezet, sajnos távolmaradt vezetése adhatna válaszokat.
Dr. Koszoru István, a hozzá intézett kérdésre elmondta, teljesen jogszerűtlen megoldás a magasabb hatáskörű küldöttgyűlés határozatának az igazgatóság általi kezelése, ugyanakkor valamilyen érdemi jelentőséggel azért bír ez a döntés, mert az adásvétel végrehajtása, realizálása az igazgatóságon és a képviseleti joggal rendelkező, igazgatósági elnökön múlik. Így ha Ők úgy döntenek, hogy a 4/2013-as Küldöttgyűlési határozatot nem hajtják végre, akkor ennek érdemi jelentőséget kell tulajdonítani. Egyébként a szóban forgó igazgatósági határozat az 5/2013-as Küldöttgyűlési döntésre nem vonatkozik. Közölte, hogy nem feltétlenül fogja a bíróság a megtámadott határozat végrehajtását felfüggeszteni (ezt meglehetősen ritkán teszik meg), de ha igen akkor ezt megteheti, tárgyalás tartása nélkül is. Azt elég nehéz megmondani, hogy mikor kerülhet sor erre vagy bármilyen érdemi lépésre a perben, a Fővárosi Törvényszéket ismerve tárgyalás április vége május előtt nem várható, de ha valamilyen hiány pótoltatására kerülne sor, akkor ez akár kora őszre is átcsúszhat. Lényegese szempontként jelezte, hogy az 5/2013-as Küldöttgyűlési határozat következtében március 31-ét követően az ORION tagoknál tartozások lesznek kimutathatók, melyek léte egy kiválás megindításának a jogi akadályát jelentheti.
A vita végén a levezető elnök összefoglalta a küldötti tisztségre elhangzott ajánlásokat, illetőleg rövid bemutatkozásra kérte a küldötti tisztségre ajánlottakat. Ezt követően a levezető elnök szavazásra bocsátotta az elhangzott napirendekkel kapcsolatos ajánlásokat.
A tagértekezlet egyhangúan (100 szavazattal) támogatta azt az Orion egység tagi javaslatot, mely szerint 5 évre visszamenőleg kéri az Orion részközgyűlési tagság a Napsugár Üdülő- és Lakásszövetkezet igazgatóságától az Orion egységre vonatkozó bevételek, költségek illetőleg a – üdülőszövetkezeti egységek közötti -kölcsönök és azok felhasználására vonatkozó kimutatásokat, azoknak a tagok részére történő megküldését.
A tagértekezlet egyhangúan (100 szavazattal) úgy foglalt állást, hogy indokoltnak tartja a Napsugár Üdülő- és Lakásszövetkezetből az Orion egység kiválását, azonban tudomásul veszi, hogy jelen részvétellel kiválást kimondó határozat nem volt meghozható. Erre tekintettel ajánlja és indítványozza a tagértekezlet a Napsugár Üdülő- és Lakásszövetkezet igazgatóságának, hogy kezdeményezze az Üdülőszövetkezet szétválását, e tekintetben az Orion egység önálló üdülőszövetkezeti megalapítását.
A tagértekezlet egyhangúan (100 szavazattal) úgy foglalt állást, hogy a jövőbeni esetleges további kiválási szándék kinyilvánítási, illetőleg a kezdeményezett szétválási státuszkérdés folyamatában a Napsugár Üdülő- és Lakásszövetkezet Orion egységének tagságát az igazgatósági egyeztetéseknél Farkas Tamás és Bóhner András Orion tagok, illetőleg Kolbe Tibor Orion tagi meghatalmazott képviseljék.
A tagértekezlet egyhangúan (100 szavazattal) kezdeményezi a Napsugár Üdülő- és Lakásszövetkezet Igazgatósága felé, hogy a Napsugár Üdülő- és Lakásszövetkezet Orion egységének jelenleg is megbízott küldötteit megfelelően előkészített módon hívja vissza. Egyidejűleg jelen tagértekezlet ajánlja az Igazgatóságnak, hogy a Napsugár Üdülő- és Lakásszövetkezet Orion egysége küldötteinek megválasztást az alábbiak szerint kezdeményezze:
Köbliné Kiss Erzsébet tagot egy tartózkodással, ellenszavazat nélkül, 99 mellette szavazattal
Juhász Ágnes tagot egyhangúan (100 szavazattal)
Bohner András tagot egyhangúan (100 szavazattal)
Dr. Járfás László tagot egyhangúan (100 szavazattal)
Serényi Pál tagot két tartózkodással, egy ellenszavazattal, mellette 97 szavazattal
Farkas Tamás tagot egyhangúan (100 szavazattal)
A tagértekezlet jelen, a Napsugár Üdülő- és Lakásszövetkezet Orion egysége küldötteiről szóló állásfoglalását az Orion egység tekintetében a küldötti megbízásokra végleges döntésnek is tudomásul veszi.
A levezető elnök a szavazás befejeztével a tagértekezletet bezárta.
K.m.f.
Dr. Koszoru István sk. Jegyzőkönyv vezető
Farkas Tamás sk. Levezető elnök
Köbliné Kiss Erzsébet sk. Jegyzőkönyv hitelesítő
Juhász Ágnes sk. Jegyzőkönyv hitelesítő
Szavazás